nazwóz zbilansowany

Nawóz jest ostrożnym wydatkiem w ogólnych kosztach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Jednak niesprawne techniki wykorzystywania nawozów obniżą skuteczność ich wyeksploatowania przez drzewa. Stosowanie pokaźniejszych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, bowiem nieefektywne stosowanie nawozów może również zakwaszać glebę, a w dłuższym czasie zanieczyszczać wodę drenażową.

nawóz z potasem   

Nawozy w sadownictwie – efektywność zastosowania

Długoterminową odpowiedzią na właściwe wykorzystanie nawozów w sadach jest należyte przemyślenie strategii ich wykorzystywania, by upewnić się, że jest ona tak efektywna, jak to jedynie dopuszczalne – oczywiście biorąc pod uwagę warunki i możliwości. W większości sadów nawóz przekazywany jest bezpośrednio do gleby, rozrzucony nieopodal linii drzew lub wprowadzany w ramach nawadniania.

Najczęściej sadownicy wybierają nawóz na podstawie rozwiązań uzyskanych z poprzednich lat. Bierze się również pod szczególną uwagę kwestię kosztów i rozpuszczalności w wodzie, jeżeli wybrane nawozy w sadownictwie są poświęcone do fertygacji. Niemniej jednak innym aspektem wielokrotnie pomijanym jest zdolność przeróżnych nawozów i składników kalorycznych do przemieszczania się w glebie. Ta ich reprezentatywna mobilność ma prawo posiadać rozległy wpływ na straty w kontekście wymywania, które są w stanie wynikać z niedostatecznych technik wykorzystywania nawozów i zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą w takim razie być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając jednakże, że zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym poprawnym wskaźnikiem dyspozycji przemieszczania się nawozu bądź jego składników w glebie.